اخبار

برگزاری ویدئو کنفرانس معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال با مدیران ستادی و مدیران ادارات کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استانها

برگزاری ویدئو کنفرانس معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال با مدیران ستادی و مدیران ادارات کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استانها
"دکتر منصوری" معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست ویدئویی به تشریح فرایند تسهیلات به بنگاههای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا در چهارده رسته اصلی پرداختند.

  در این کنفرانس ویدئویی که با حضور "دکتر منصوری" معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با مدیران ستادی و مدیران استانی روز دوشنبه 26 خرداد ماه برگزار گردید، به ضرورت اطلاع رسانی کافی و آگاهی بخشی به جامعه هدف در خصوص شرایط دریافت تسهیلات کرونا مورد تأکید قرار گرفت.

دکتر منصوری، با استناد به آمار استخراجی از سیستم نظرسنجی متقاضیان تسهیلات کرونا گفت: بررسی سیستمی ما نشان می دهد که تعدادی از گروه های هدفی که شناسایی شدند و در سامانه ذکر شدند، اساساً از این تسهیلات اطلاعی ندارند، یعنی اگر برای آنها پیامکی هم ارسال شده، آن را ندیدند. اشکالی در سیستم وزارت ارتیاطات و فناوری اطلاعات بود که منجر به تأخیر در ارسال پیامک ها شد که طی مذاکرات انجام شده، برطرف شد. اما باز هم زیرنویس های تلویزیونی و شبکه های اجتماعی و ادارات ما و ارسال پیامک ها، منجر به اطلاع رسانی کافی نشده است. وی افزود: بهتر است اطلاع رسانی ها در این خصوص با تفویض اختیار به مدیران استانی و استانداران، به صورت چهره به چهره انجام گیرد. چرا که این مهم به اعتبار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر می گردد و نتیجه حاصل از آن،  تأثیر زیادی در سنجش عملکرد این وزارتخانه خواهد داشت. از این رو باید تمام تلاش های لازم صورت گیرد تا نتیجه مطلوب حاصل شود. بنابراین خواهش می کنیم که اطلاع رسانی فعال در این زمینه صورت گیرد تا تمام گروه های هدف از این تسهیلات مطلع و برحسب تمایل و نیازمندی خود، برخوردار شوند.

منصوری ادامه داد: پیشنهاد مستقیم ما این است که یکنفر بعنوان نماینده از طریق ادارات کار استانها مشخص شود و از طریق صدا و سیمای استان، به عنوان مسئول مستقیم این حوزه در قالب زیرنویس تلویزیونی، اطلاع رسانی و معرفی شود. این نماینده با تشکل های مختلف، جلسات مجزا برگزار کند و با گروه های هدف تماس تلفنی برقرار کند و پاسخگوی سوالات متقاضیان باشد. در سامانه نیز، به عنوان نماینده قانونی برای پاسخگویی به درخواست ها و اعتراضات معرفی شود ضمن آنکه عکس و شماره تلفن او در سامانه قابل مشاهده باشد.

به گفته وی، در مورد تسهیلات کرونا، در ستاد کرونا تعداد 14 رسته انتخاب و تصویب شد که این رسته ها، تعداد 550 زیررسته را تحت پوشش قرار می دهند. تاکنون حدود 800 هزار طرح تأیید شده کارفرمایی ثبت نام شده است. همچنین تعداد 200 هزار نفر از رانندگان خویش فرمای مسافری اعم از برون شهری و درون شهری، ثبت نام کردند که به مرور اطلاعات تکمیل و نهایی می شود. منصوری افزود: چند پیشنهاد از طرف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه شد که سیستم ستاد ملی مبارزه با کرونا با ما همگام شد. طبق دستورالعمل ارائه تسهیلات کرونا، کارگاهها باید حداقل 90 درصد نیروی کار خود را حفظ کنند تا مشمول تسهیلات کرونا شوند. یعنی شرط دریافت تسهیلات این بود که در پایان اسفند یا فروردین، تعداد نیروی کار باید حداقل 90 درصد نیروی کار پایان دی ماه یا میانگین آن باشد که بنا به پیشنهاد ما، این پیش شرط حذف شد. به این صورت که اگر کارفرمایی 10 نفر نیروی کار داشته، حتی اگر یک نفر آن را حفظ کرده باشد، معادل همان یک نفر از تسهیلات برخوردار می شود.

یکی دیگر از پیشنهادات اصلاحی ما نیز، در مورد تعهد کارفرما برای حفظ نیروی کار خود تا پایان سال جاری بود که این مورد نیز حذف شد. به این صورت که تعهد کارفرمایان برای حفظ نیروی کار خود، تنها برای 3 ماه است. مورد بحث دریافت بیمه بیکاری نیز، رویه به این صورت تغییر خواهد کرد که اگر در کارگاهی، یک نفر از بیمه بیکاری استفاده کرده باشد، تنها همان یک نفر از لیست مشمولان آن کارگاه، حذف می شود و مابقی نفرات مشمول تسهیلات کرونا خواهند شد.

به گفته دکتر منصوری، در حال حاضر حدود 90 هزار کد کارگاهی به سیستم بانکی ارسال شده که حدود 254 هزار اشتغال را پوشش می دهد. اسامی رانندگان به طور مستقیم به بانک ارسال شده ولی برخی دستـگاهها در بررسی بنگاهـهای کارفرمایی و خویش فرمـایی، کمی تعلل و تأخیر داشتند که مذاکـرات لازم، انجام شده تا کار هر چه سریعتر انجام شود. 

گفتنی ست تا کنون هیچ یک از ثبت نام کنندگان، وامی دریافت نکرده و در آخرین جلسه با بانک مرکزی، مقرر شد تا پایان این هفته این کار عملیاتی شده و پیامک ها ارسال شود تا متقاضیان برای دریافت تسهیلات به بانک های عامل مراجعه کنند. در ابتدای امر، ارزیابی ما این بود که حدود 3 میلیون بنگاه و 2 میلیون و 600 هزار اشتغال از بحران کرونا دچار آسیب شدند و اصرار ما بر این بود که فقط بیـمه شدگان نمی توانند جامعه هدف باشند بلکه نیروهای کار و کسب و کار بدون کد کارگاهی و کد بیمه، می توانند گروه هدف ما باشند. بنابراین یک دستورالعمل پیشنهاد دادیم که تصویب و ابلاغ شد با این چهارچوب که چون نمی توانیم در مورد تمام افراد، رابطه کارکنی و کارفرمایی را اثبات کنیم و مشکلاتی در این زمینه وجود دارد، پس افراد را به دو دسته کارکن و کارفرما تقسیم کنیم. کارکن به صورت فرد می تواند تحت پوشش این تسهیلات قرار بگیرد و کارکن و کارفرما به صـورت مجزا، از این وام برخوردار می شوند. ضمن آنکه برای احراز هویت این افراد، دارا بودن جواز کسب از یک دستگاه کفایت می کند. بر این اساس، شیوه نامه مربوطه به زودی برای ادارات استان ها ارسال می شود و پرداخت به آنها هم به تدریج شروع خواهد شد. وی افزود: در حال حاضر با 20 بانک عامل در تهران و استانها و سایر شهرستانها هماهنگ شده که پرداخت تسهیلات را برعهده خواهند داشت.

گفتنی ست در این جلسه، مدیران استانی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی به طرح مشکلات خود و متقاضیان در خصوص سامانه کارا و اعتبار و تسهیلات کرونا پرداختند.

دکتر منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به پیشنهادات و سوالات مطرح شده، گفت: پیشنهاد مدیران استانی در مورد ارسال رونوشت دستورالعملها و ابلاغیه ها تا حد امکان به استان ها و اخذ نظر از آنها، پیشنهاد خوبی است و تلاش خواهیم کرد که در مورد آیین نامه ها، مدیران استانها را نیز در جریان بگذاریم. ولی متأسفانه در برخی موارد به دلیل فوریت های تصمیم گیری ها، این فرصت از ما گرفته می شود. وی افزود: مسئول محوری کار مرتبط با کرونا، سامانه است. تصمیم ها در ستاد مقابله با کرونا گرفته می شود و فرد و گروه خاصی در ادارات، مسئولیت مستقیم کار را برعهده ندارند. در مورد شعب پرداخت کننده تسهیلات نیز، لازم به ذکر است بانک های عامل خود مشخص کرده اند که چه شعبه ای از آنها در هر شهرستان و استان، درگیر پرداخت تسهیلات کرونا باشند و امکان جابجایی شعب و صندوق های اعتباری نیست. البته در ابتدای امر تلاش شد که در سطح شهرستان ها، پوشش حداکثری از نظر شعب بانکی وجود داشته باشد. تعییر میزان سود و زمان بازپرداخت تسهیلات کرونا نیز فعلاً امکانپذیر نیست و باید در این خصوص، با بانک مرکزی و خود بانکها، مذاکراتی صورت گیرد. امکان جابجایی اعتبارات اختصاص یافته از محل تسهیلات کرونا به بخش روستایی یا غیره نیز وجود ندارد. علاوه بر این، منابع مالی که برای پرداخت تسهیلات کرونا در اختیار بانک ها قرار گرفته، از محل ذخیره قانونی بانک ها نزد بانک مرکزی است و بانک مرکزی این مبالغ را آزاد کرده و جهت این تسهیلات، در اختیار بانک ها قرار داده است.

منصوری افزود: پیشنهاد اجازه دسترسی به سامانه کارا برای استانداران، پیشنهاد خوبی است که بررسی و اقدامات لازم انجام خواهد شد. ضمن آنکه هیچ محدودیتی در سطح دسترسی مدیران استانی و گزارش گیری آنها از سامانه کارا وجود ندارد و برای این کار تمهیدات لازم دیده خواهد شد.

در پایان لازم به ذکر است مقرر شد در هفته آینده، مجدداً طی جلسه ویدئو کنفرانس با حضور مدیران استانی، پیشرفت کار در این حوزه سنجیده و گزارش تفصیلی ارائه شود.

۲۷ خرداد ۱۳۹۹ ۱۱:۳۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید